AS/EN 9100 HAVACILIK SEKTÖRÜ KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ

 

S/EN 9100 Standardı 1997’de Amerikan Havacılık Kalite Grubu (AAQG), Uluslararası Havacılık Kalite Grubu (IAQG) ve havacılık sektörünün lider şirketleri tarafından, havacılığın tüm alanlarında üstün teknoloji standartlarını teşvik etmek üzere geliştirilmiştir. AS/EN 9100  esasen ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi’nin havacılık endüstrisine uygulanmasıdır. Havacılık sektörüne özel kalite sistem gereklilikleri oluşturulurken, ileri kalite yönetim sistemi kurmak için uygun bir altyapıya sahip olan ISO 9001:2008 standardı temel alınmalı ve bu konuda yol gösterici olarak kullanılmalıdır.

AS/EN 9100 Sistemi, ekipmanın tasarım ve üretimi, hava taşıtlarının yedek parçalarının sağlanması, hava limanı ve hava yollarındaki işlemler, bakım, uçuş işlemleri ve kargoların idare edilmesi gibi birçok alanda uygulanabilir.

Karmaşık ve yüksek teknoloji içeren uzay ve havacılık ürünlerinde, konfigürasyon yönetimi, güvenilirlik ve emniyet ile ilgili eksikler halen var... 

Sektöre özel kalite sistem gerekleri oluşturulurken, ileri kalite yaklaşımlarını temel alan ve etkin bir kalite yönetim sistemi kurmak için uygun bir alt yapıya sahip olan ISO 9001:2008 revizyonu temel alınmalı ve bu konuda yol gösterici olarak kullanılmalıdır. 

Ekipmanın tasarım ve üretimi, hava taşıtlarının yedek parçalarının sağlanması, hava limanı ve hava yollarındaki işlemler, bakım, uçuş işlemleri ve kargoların idare edilmesi gibi tüm alanlara AS 9100 uygulanabilir.